Pielęgnacja i impregnacja kamienia
Kamień to materiał, który coraz częściej spotykamy nie tylko w miejscach o charakterze reprezentacyjnym, jak siedziby firm, banki, czy instytucje publiczne, ale również w prywatnych domach. Coraz więcej ludzi decyduje się na wykończenia, wykonane właśnie z tego materiału. Warto jednak pamiętać, że aby kamień wyglądał zawsze dobrze, należy odpowiednio go pielęgnować, a zaniedbany nie zawsze prezentuje się tak, jak byśmy tego chcieli. Na szczęście na rynku znajduje się dziś duży wybór skutecznych preparatów do pielęgnacji i konserwacji powierzchni kamiennych.
Różne rodzaje kamienia – różne preparaty
Warto przede wszystkim wiedzieć, że kamień to nie jednorodny materiał, ale wielka różnorodność materiałów. W handlu znaleźć można zarówno elementy wykonane z różnorodnych wapieni, piaskowców, granitów, czy skał o pochodzeniu wulkanicznym. Czasami spotyka się również kamienie bardziej egzotyczne, czasami dość drogie, o wielkich walorach dekoracyjnych. Aby jednak taki materiał zachował swój charakter na jak najdłużej, należy odpowiednio o niego dbać. Różne rodzaje kamieni różnią się między sobą składem chemicznym, twardością i odpornością na uszkodzenia. Dlatego też stosuje się do nich różnorodne preparaty. Niektóre rodzaje skał zdecydowanie lepiej impregnuje się preparatami na bazie wody, a inne – na bazie rozpuszczalników. Niektóre środki mogą dawać określone efekty, jak na przykład odpowiedni połysk, czy efekt mokrego kamienia. Jednak nie wszystkie efekty będą wyglądać dobrze, przy każdym rodzaju powierzchni kamiennej. Specjalistyczne preparaty posiadają zazwyczaj oznaczenia, do jakiego rodzaju kamienia należy, a do jakiego nie należy je stosować. Dobrze jest również uwzględnić fakt, że nieco inne preparaty stosuje się na zewnątrz, a inne we wnętrzach.
Dlaczego impregnacja jest konieczna?
Impregnacja konieczna jest z wielu powodów, ale wszystkie sprowadzają się do zachowania dobrego wyglądu powierzchni kamiennych na jak najdłużej. Kamień podlega przeróżnym wpływom. Może na przykład erodować pod wpływem wilgoci, nawet jeżeli jest ona niewielka. Na elewacje kamienne na zewnątrz budynków wpływ może mieć również ekspozycja na światło słoneczne, czy rozwój mikroskopijnych glonów w porach kamienia. Wszystkie te czynniki powodują powolną erozję, która może prowadzić do powstania, rys, pęknięć i ubytków, a bardzo szybko – do pogorszenia wyglądu. Odpowiednio dobrany impregnat do kamienia zabezpiecza powierzchnie kamienne przed negatywnymi wpływami i pozwala na zachowanie właściwości dekoracyjnych, za które niejednokrotnie płacimy duże pieniądze.
Nie tylko impregnacja – o czym jeszcze warto pamiętać?
Wiele rodzajów skał i minerałów posiada ogromne walory dekoracyjne, które jednak trzeba umieć wydobyć. Gładko oszlifowany i wypolerowany kamień może stać się jeszcze bardziej efektowny, jeżeli zastosujemy preparat nadający połysku, czy zmieniający nieco odcień. Warto przy tym słuchać rad specjalistów i producentów preparatów pielęgnacyjnych, którzy pomogą dobrać odpowiedni środek, do danego rodzaju powierzchni.