Lastryko coraz popularniejsze we wnętrzach

lastryko w domu

W poszukiwaniu ciekawego materiału, który nada wnętrzom charakteru, warto zainterweniować się lastryko. Nazywany jest potocznie mianem sztucznego kamienia. Liczne zalety tego materiału sprawiają, że znalazł on szerokie zastosowanie. Bardzo chętnie sięga się po niego podczas projektowania i urządzania wnętrz.

W jaki sposób można wykorzystać lastryko?

Lastryko to połączenie cementu i rozdrobnionych kamieni, wody i pigmentów. W zależności od ilości i rodzaju dodanych składowych możliwe jest stworzenie unikalnego materiału, o rozmaitych kolorach i wzorach. Można uzyskać efekt powierzchni chropowatej, matowej lub gładkiej. Jeszcze kilkanaście lat temu lastryko wiodło prym głównie na płytach nagrobnych i cokołach pod pomniki. Obecnie uległo to ogromnej zmianie i można spotkać ten materiał niemalże wszędzie – łącznie z wnętrzami domów, lokali i biur. Lastryko cieszy się bardzo dużą popularnością, jeśli chodzi o godne polecenia materiały do wykańczania wnętrz. Płytki lastrykowe idealnie nadają się zarówno na podłogę, jak i na ściany. Mogą być stosowane także na zewnątrz. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu można dopasować je do każdego wystroju. Jako, że lastryko jest bardzo trwałym materiałem, idealnie nadaje się do wykańczania intensywnie eksploatowanych posadzek – podłogi i schody. Z lastryka można wykonać nawet parapet czy blat kuchenny. Nie trzeba martwić się o zarysowania. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne, idealnie nadający się do wykańczania przestrzeni roboczej w kuchni. Przy pomocy lastryka możliwe jest udekorowanie ścianki działowej, gdyż może posłużyć jako okładzina ścienna. Powstają z niego umywalki, wazony, doniczki, talerze.

Lastryko w domu – czy to dobre rozwiązanie?

Na korzyść lastryka przemawia jego duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne, wilgoć, zarysowania, ścieranie i promieniowanie słoneczne. Materiał ten jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej. Nie trzeba ograniczać się do szarości i brązów. Lastryko jest trwały, a właściwie konserwowany zachowuje swoją świetność przez długie lata. Wyróżnia się eleganckim wyglądem, jest łatwy do utrzymania w czystości. Jeśli chodzi o wady, to trzeba liczyć się z podatnością na zabrudzenia. Zakup tego materiału wiąże się z wyższymi kosztami niż w przypadku płytek ceramicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *