Po co stosuje się impregnat do betonu i jaki wybrać?

impregnat do betonu

W naszych domach oraz wokół nich znajduje się coraz więcej powierzchni, które wykonane zostały z betonu. Aby przez długi czas cieszyły nas one nie tylko swoim ładnym wyglądem, ale i były odporne na zniszczenia, muszą zostać zabezpieczane za pomocą impregnatu.

Po co impregnuje się beton?

Powierzchnie betonowe w ostatnich czasach stały się bardzo modne nie tylko we wnętrzach, ale również w przestrzeniach znajdujących się na zewnątrz. Dawniej beton stosowało się jedynie jako podłoże, które następnie pokrywane było warstwami wykończeniowymi. Teraz beton sam w sobie stał się elementem wykończeniowym i ozdobnym. Coraz częściej możemy spotkać nie tylko betonowe posadzki, ale również całe ściany, które wykonane zostały za pomocą betonu architektonicznego. Betonowe mogą być całe schody, blaty, a nawet parapety. Natomiast w ogrodach beton stosuje się w postaci płytek i kostek, którymi wyłożone zostają całe nawierzchnie nie tylko tarasu czy ścieżek, ale również paneli ogrodzeniowych oraz konstrukcji małej architektury.

Beton jest materiałem niezwykle chłonnym oraz, co ważne, porowatym. Niestety, wraz z wilgocią do jego wnętrza przedostają się także zanieczyszczenia. Łatwo jest go zaplamić i w niektórych warunkach może dochodzić na jego powierzchni do korozji biologicznej. Impregnacja betonu jest więc potrzebna po to, aby jego powierzchnia stała się nie tylko ładna, ale również trwała i wytrzymała na różne warunki. Zdecydowana większość preparatów jest bezbarwna, jednak istnieją również preparaty barwiące beton. Za ich pomocą możemy również uzyskać powierzchnię zarówno matową, jak i błyszczącą.

Jaki impregnat do betonu?

Oto przegląd kilku najbardziej popularnych preparatów, które świetnie nadają się do impregnacji betonu:

  1. AP-101 Impregnat przeciw plamom

Preparat ten został wykonany na bazie siloksanu i ma za zadanie ochronić beton przed powstawaniem na jego powierzchni plam. Chroni również przed wodą, a także olejami. Co ważne, nie tworzy na impregnowanej powierzchni tłustego filmu, natomiast głęboko wnika w jego pory. W efekcie powierzchnia betonu jest uszczelniona. Jego zapach jest łagodny, a powierzchnia, na której został użyty, jest także chroniona przed uszkodzeniami.

  1. AP-103 WET LOOK pogłębiacz koloru

Jest to impregnat z rodzaju hydrofobowych, którego zadaniem jest odpowiednie podkreślenie naturalnego odcienia betonu. Co ważne, doskonale uszczelnia on porowatą powierzchnię, dzięki czemu beton nie wchłania płynów, wody oraz oleju. Po jego zastosowaniu powierzchnia betonu nabiera wyglądu „mokrej” i jest odporna nie tylko na warunki atmosferyczne, ale również na pęknięcia. Jest odpowiedni do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i nie tworzy na powierzchni tłustego filmu.

  1. HYDROSTONE ECO impregnat

Jest to nowoczesny rodzaj impregnatu do betonu, który wykazuje się nie tylko właściwościami hydrofobizującymi, ale również chroniącymi przed olejami. Jego zastosowanie sprawia, że naturalna kolorystyka betonu zostaje zachowana. Nie pozostawia tłustego filmu i bardzo dobrze wchłania się w powierzchnię, do której zostaje zastosowany. Nie ma zapachu, wiec jest bezpieczny i może być używany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *