Co to jest marmolit i gdzie można go wykorzystać?
Etap wykończenia domu jest bardzo wymagający, ponieważ wiąże się z podjęciem szeregu decyzji. I niestety nie są to jedynie decyzje łatwe do zmiany takie jak kolor farby na ścianach. Wybór materiału, z jakiego wykonane zostaną schody, parapety czy elewacja domu jest decyzją na lata, dlatego musi ona zostać podjęta w sposób przemyślany i świadomy. Materiałem, który coraz częściej stosuje się w procesie wykańczania domu jest marmolit. Co to właściwie jest i jak można go stosować?
Marmolit co to jest?
Marmolitem nazywamy mieszankę żywicy z kolorowym kruszcem, co pozwala nam uzyskać efekt pięknego wykończenia powierzchni. Można spotkać go również pod nazwą tynku mozaikowego, ponieważ przybiera postać masy o funkcji dekoracyjne, której głównym składnikiem wypełnienia jest kruszywo naturalne lub w niektórych przypadkach syntetyczne. Skład ten warunkuje to, że marmolit jest produktem niezwykle trwałym odpornym na uszkodzenia oraz co ważne na zabrudzenia. Niektóre rodzaje marmolitu są możliwe do zastosowania na schodach i cechują się jeszcze większą wytrzymałością nie tylko mechaniczną, ale również na ścieranie. Marmolit stosuje się także podczas prac wykończeniowych na zewnątrz domu. Właściwości, jakimi się charakteryzuje, są bowiem odporne nie tylko na niskie i wysokie temperatury, ale również na opady atmosferyczne takie jak deszcz, czy śnieg. Jest on również odporny na słońce i działanie promieni słonecznych. Niewątpliwą zaletą marmolitu jest także wytrzymałość na mycie oraz szorowanie, co ułatwia utrzymanie go w czystości. Dzięki temu powierzchnie, na których zostaje stosowany, prezentują się estetycznie przez bardzo długi czas.
Co zamiast marmolitu?
Jeśli nie chcemy stosować marmolitu, chociażby w przypadku elewacji naszego domu, istnieje szereg innych materiałów, które doskonale sprawdzą się w tej roli. Jednym z łatwo dostępnych rozwiązań są tanie i dość popularne gotowe płyty betonowe. Montuje się je stosunkowo szybko i mogą imitować wybrane przez nas faktury na przykład cegły lub kamienia. Odporny na warunki atmosferyczne jest także beton architektoniczny i jest on coraz częściej wykorzystywany w przypadku elewacji budynków.
Innym rozwiązaniem, które ma za zadanie imitować naturalny kamień, jest impregnowany piaskowiec. Wygląda on nie tylko estetycznie, ale przede wszystkim naturalnie. Co ważne, łatwo jest go również wkomponować w ogólną stylistykę całego domu. Jednak, aby był on odporny na działanie wilgoci, należy pamiętać o jego impregnacji.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów są płyty klinkierowe, które za zadanie mają imitować prawdziwe cegły klinkierowe. Ich oferta jest niezwykle szeroka, dlatego z łatwością każdy znajdzie coś dla siebie.
Marmolit czy klinkier?
Wybór pomiędzy klinkierem a marmolitem jest trudny, ponieważ oba te materiały posiadają bardzo podobne właściwości. Tynk mozaikowy jest jednak rozwiązaniem dużo tańszym, a co ważne przepuszcza on również parę wodną, dzięki czemu dom może „oddychać”. Paleta kolorów w obu przypadkach jest szeroka, dlatego ostateczny wybór w zupełności zależy od osobistych preferencji osoby dokonującej wyboru.