Parapet konglomerat

parapety z konglomeratu

Tego typu parapety są najbardziej popularną formą wykorzystania konglomeratu. Najczęściej na parapetach spotkamy konglomeraty marmurowy, jest on ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z konglomeratem kwarcowym czy naturalnym marmurem. Występują różne kolory konglomeratów od uziarnienia z dużymi kawałkami marmuru po mielony marmur z uziarnieniem do złudzenia przypominający naturalne użylenia, jakie występują w kamieniu. Jednak na parapetach materiał ten odnajduje się perfekcyjnie i tworzy wraz z wnętrzem doskonałą harmonię. Parapet wewnętrzny jest ważnym elementem wykończeniowym każdego wnętrza. Jest instalowany na etapie tynkowania pomieszczeń. Dlatego warto podjąć decyzję z góry, w początkowej fazie prac wykończeniowych. Parapet wewnętrzny nie tylko chroni ściany przed kurzem, który unosi się nad grzejnikami, ale także odbija on ciepło, które jest kierowane do środka pomieszczenia. Jest także głównym elementem dekoracyjnym. Parapety produkowane są z różnego rodzaju materiałów, począwszy od drewna, przez kamień naturalny, a skończywszy na PCV. Jednak jest on najtrwalszym materiałem dostępnym na rynku w niskiej cenie.

Z jakimi wnętrzami harmonizuje się parapet konglomeratu?

Wybierając parapet z konglomeratu, należy pamiętać, że nie powinien on dominować w żadnym wnętrzu. Idealnie parapet powinien pasować do takich elementów jak podłoga, blat kuchenny lub meble, a także kolor okna. Ponieważ konglomerat występuje w różnych odcieniach, parapety z konglomeratu pasują do prawie każdego wnętrza. Warto pamiętać, że w przypadku ciemnych drewnianych ram okiennych lepiej jest wybrać parapet o tym samym kolorze lub jaśniejszym, aby nie zabierał wpadającego światła do pomieszczenia. Natomiast w przypadku jasnych ram możemy wybrać parapety o podobnych lub nawet kontrastujących kolorach. Powinniśmy unikać kamieni o wyrazistych wzorach.

Montaż parapetu

Parapet wewnętrzny z konglomeratu pełni kilka ważnych funkcji. Pozwala między innymi równomiernie rozprowadzać ciepło z grzejnika i chroni grzejnik przed osadzaniem się brudu. Z tego powodu jego poprawna instalacja jest bardzo ważna. Jeśli zrobimy to nieumiejętnie, może wystąpić tzw. Mostkowanie termiczne, co prowadzi do dodatkowej utraty ciepła. Tak więc optymalna głębokość instalacji parapetu pod oknem powinna wynosić od 1 do 1,5 centymetra, a szczelina między krawędzią a parapetem i ścianą powinna być wypełniona nieprzewodzącym materiałem termicznym. Tak samo bardzo ważne jest wypełnienie otworu pod parapetem po montażu tak, aby uniknąć mostkowania, zalecane jest dokładne wypełnienie pianką montażową. Montaż parapetów w dzisiejszych czasach odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy to wpuszczenie parapetu w ścianę od 1,5-3 cm a drugi to montaż parapetów na równo ze szpaletami okna tak, aby nie wchodziły one poza obrys otworu okiennego.

Dlaczego parapety z konglomeratu stosujemy wewnątrz?

Naturalny marmur nie jest odporny na kwaśne deszcze, słońce czy mróz. Z biegiem lat potrafią zmatowieć czy zrobić się szorstkie i wypłowiałe. Żywica, która jest spoiwem pomiędzy kamieniami i nie jest odporna na warunki atmosferyczne. Zbiegiem lat zacznie pękać i się rozsypywać.

Jak pielęgnować parapety z konglomeratu

W przypadku konglomeratu o pielęgnację można przeprowadzać za pomocą zwykłej wody lub płynów do pielęgnacji kamienia naturalnego. Jednak trzeba koniecznie pamiętać, aby nie używać środków żrących typu czyściki do fug lub czyścik do cementu, jak również preparatów do udrażniania rur, ponieważ ich skład jest kwaśny i od razu uszkodzi połysk na parapecie. Skutki tego stanu są bardzo ciężkie do usunięcia o czasami nawet nieodwracalne. Również musimy pamiętać, aby nie stawiać na parapetach z konglomeratu kwiatów bez podstawek, ponieważ zawarte w ziemi kwasy są w stanie uszkodzić parapet i zmatowić jego powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *