Co daje impregnat do gresu?

Gres to materiał o wyjątkowej twardości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Aby przedłużyć żywotność płytek, niezbędna jest ich systematyczna impregnacja.

Rodzaj gresu, a sposób konserwacji

Najważniejsze w procesie impregnacji jest odróżnienie rodzaju płytek. Rodzaj powierzchni ma bowiem zasadnicze znaczenie podczas nakładania środków impregnujących. Sama konserwacja jest niezbędna, by powierzchnia nadawała się do użytku i była odporna na ścieranie i uciążliwe zabrudzenia.

1. Gres szkliwiony


Gres pokryty warstwą szkliwa cechuje się niską nasiąkliwością. Zatem jego impregnacja jest w tym przypadku znacząco utrudniona. Najważniejsza jest odpowiednia i systematyczna pielęgnacja, która pozwala utrzymać gres w należytym stanie.

2. Gres polerowany


Gres polerowany posiada lekko porowatą strukturę, zatem istnieje duże ryzyko gromadzenia się wewnątrz najrozmaitszych zanieczyszczeń. Dlatego impregnacja jest w tym przypadku niezbędna, by materiał zachował swój kolor i naturalne piękno. Należy zastosować preparaty nieprzepuszczalne, które wnikają wewnątrz tworzywa i uniemożliwiają gromadzenie się brudu i wilgoci.

3. Gres techniczny


To tzw płytki ceramiczne. W zasadzie nie wymagają impregnacji, gdyż są niezwykle twarde. Jednak systematyczna pielęgnacja jest niezbędna, by powierzchnia zachowała swój naturalny urok i estetykę.

Co daje impregnacja gresu?

Impregnat do gresu to preparat, który nie tylko wpływa na żywotność nawierzchni, ale również zapobiega gromadzeniu się uciążliwych zanieczyszczeń i brudu. Chroni powłokę przed działaniem cieczy, jak woda i oleje. Taka systematyczna konserwacja ułatwia codzienną pielęgnację, gdyż pory kamienia są odpowiednio zabezpieczone przed tworzeniem się plam. To również doskonała ochrona przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak mróz, śnieg, opady. Zastosowanie preparatu, który pogłębia kolor podkreśla naturalny odcień kamienia oraz uszczelnia pory.

Jak aplikować impregnat?

Bez względu na rodzaj zastosowanego preparatu, zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Powierzchnia musi być czysta i sucha. Na tak przygotowany grunt nanosi się preparat równomiernie na całej powierzchni. Czynność należy powtórzyć po ok.15 minutach, gdy powłoka jeszcze nie wyschła. Produkt potrzebuje czasu, by odpowiednio się utwardzić. Zazwyczaj potrzebuje na to doby. Jednak po 2, 3 godzinach powierzchnia nadaje się do użycia.
Każdy produkt ma inne właściwości, stąd przed zastosowaniem impregnatu, należy zapoznać się z zaleceniami na etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *