Łazienki z kamienia. Na co zwracać uwagę?

Łazienki z kamienia. Na co zwracać uwagę?

Jeśli marzy nam się stworzenie unikalnej aranżacji w łazience, warto sięgnąć po kamień dekoracyjny, który nada charakteru każdemu pomieszczeniu, bez względu na jego metraż. Kamień jest uniwersalny, zawsze modny, wytrzymały, estetyczny. Jak najbardziej warto wprowadzić go do swojego domowego zacisza. Można go zastosować dosłownie wszędzie, łącznie z łazienką. Jako materiał wykończeniowy kamień sprawdza się fenomenalnie – zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Wspaniale łączy się z wieloma innymi surowcami, przez co daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Łazienki z kamienia – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Utarło się przekonanie, że w łazience najlepiej sprawdzają się płytki, co rzeczywiście może być ciekawym rozwiązaniem, gdyż dostępne są one w przeróżnych wariantach, ale warto sięgnąć po coś bardziej innowacyjnego. Wyjątkową aranżację pozwoli uzyskać kamień dekoracyjny, który idealnie sprawdza się na ścianie. Każdy zna kamienne posadzki, ale nie trzeba się ograniczać wyłącznie do nich. Tak naprawdę, to niemalże cała łazienka może być wzbogacona o kamień, łącznie z armaturą i dodatkami. Wprowadzenie do łazienki ozdobnego kamienia pozwala nadać jej niepowtarzalnego charakteru. Przebierać można w odcieniach i fakturze tego naturalnego materiału, co daje duże możliwości aranżacyjne. Jeśli marzy nam się wnętrze w stylu industrialnym, warto wybrać kamień przypominający do złudzenia beton architektoniczny. Miłośnikom natury polecić można wykorzystanie kamienia dekoracyjnego do stworzenia ścian przypominających skaliste zbocza lub posadzki imitującej podłoże z otoczaków. Kamień dostępny jest w wielu kształtach i motywach, dzięki czemu każdy znajdzie dal siebie coś odpowiedniego.

Kamień dekoracyjny może przypominać swoją strukturą nie tylko skały czy beton, ale nawet drewno. Dostępny jest w wersji klasycznej białej, beżowej, czerwonej, grafitowej czy szarej. Kamień w wydaniu białym i beżowym idealnie sprawdza się w łazienkach urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym. Z kolei szarości i grafit odnajdzie się w m.in. w wystroju loftowym. Przy wyborze kamienia do łazienki zawsze powinno się mieć na uwadze dostępną w pomieszczeniu ilość światła naturalnego. Przy dużym metrażu mamy większe możliwości aranżacyjne, ale mała łazienka też nie stanowi żadnego problemu. Przy niewielkim wnętrzu i oknie warto zdecydować się na jasne odmiany kamienia, aby optycznie je rozjaśnić i powiększyć. Ciekawe efekty można uzyskać, łącząc wzory kontrastujących ze sobą motywów i odcieni. Do tego warto zabawić się oświetleniem, dobierając różne barwy światła. Możliwe jest oczywiście pokrycie łazienki kamieniem w całości, ale zwykle nie będzie to wyglądało tak efektownie jak zastosowanie tego materiału wykończeniowego tylko w przypadku części ściany lub na podłodze. Oryginalny wystrój pomoże uzyskać gra odcieniami i fakturami, łączenie ze sobą różnych dekorów.

Jaki wybrać kamień do łazienki?

Obecnie do wyboru mamy wiele kamieni naturalnych, ale do tych najpopularniejszych zalicza się marmur, granit, onyks, trawertyn i onyks. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy, z którymi należy się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Marmur wprowadza do wnętrza elegancję, nutę luksusu. Z kolei granit jest bardzo twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne, nie wymaga impregnacji, utrzymanie go w czystości nie sprawia żadnych problemów. W jego przypadku można mówić o uniwersalności – pasuje do każdego wystroju. Miłośnikom klasyki można polecić z kolei trawertyn, który wygląda bardzo szykownie. Jeśli nie chcemy uzyskać efektu chłodnej i małej łazienki, zaleca się pokrywać kamieniem dekoracyjnym włącznie pojedyncze jej partie. Zamiast całej ściany w kamieniu lepszy efekt uzyskamy przy wyłożeniu nim 3/4 jej wysokości. Bardzo ważne przy kamieniu we wnętrzach jest to, aby zastosować punktowe oświetlenie, za pomocą którego podkreślimy unikalność tego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *