Jak dbać o kamień?
Kamień naturalny jest bardzo estetycznym i wytrzymałym materiałem, ale jeśli chcemy, aby zachował swoją pierwotną świetność, trzeba o niego odpowiednio dbać i pamiętać o regularnej impregnacji. Niektóre rodzaje kamienia są bardziej wymagające, mogą być podatne na zarysowania, działanie kwasów czy zaplamienia. Dotyczy to przede wszystkim tych o dużej porowatości. Jeśli zaniedbamy kamienne powierzchnie, trzeba liczyć się z powstaniem trwałych odbarwień. Wystarczy je co roku impregnować, aby uchronić się przed tego typu sytuacjami. Trzeba jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniego środka do rodzaju kamienia, gdyż w przeciwnym razie uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego.
Jak dbać o kamienne powierzchnie?
W domowych wnętrzach można spotkać różne rodzaje kamienia naturalnego, ale prym wiedzie trawertyn, piaskowiec, granit i marmur. Przy wyborze środków pielęgnacyjnych należy mieć na uwadze to, jakie wymagania mają poszczególne typy kamieni. To samo dotyczy specyfików czyszczących i impregnujących. Zaleca się stawiać wyłącznie na sprawdzone, dedykowane preparaty, renomowanego producenta. Można mieć wtedy pewność co do bezpieczeństwa stosowania, jakości i skuteczności działania. Dostępne są oczywiście uniwersalne środki, ale niektóre z nich zostały przeznaczone wyłącznie do elementów wykonanych z konkretnego kamienia. Pierwszym krokiem będzie oczyszczenie kamiennej powierzchni z ogólnych zabrudzeń. Przy uporczywych plamach będzie trzeba zastosować nieco inne, silniejsze środki, ale nie należy robić tego zbyt często. Bardzo ważne w przypadku kamienia jest to, aby jak najszybciej pozbyć się z jego powierzchni brudu, nie dopuszczając do jego przenikania w głąb struktury.
Kolejnym etapem jest impregnacja, która zwiększa trwałość kamienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku gatunków mających porowatą strukturę. Zabezpieczając powierzchnię środkiem impregnującym, można zapobiec wnikaniu w nią wilgoci. Co więcej, zaimpregnowany kamień stanie się mniej podatny na działanie kurzu i innych zabrudzeń. Zwiększy się także jego odporność na ścieranie, promieniowanie słoneczne i szereg innych niesprzyjających czynników. Na rynku dostępne są nawet impregnaty olejofobowe, które chronią kamienną powierzchnię przed plamami. Najgorsze są te tłuste, o które nietrudno jest w przypadku blatów kuchennych wykonanych z kamienia. Zawsze lepiej będzie zapobiegać, niż potem zmagać się z intensywnymi zabrudzeniami.
Co jeszcze będzie potrzebne?
Do pielęgnacji kamienia naturalnego dostępnych jest szereg środków, które mogą różnić się niektórymi właściwościami. Stosuje się je przede wszystkim w celu zachowania połysku i zredukowania powstałych już zarysowań. Niektóre preparaty służą do codziennej pielęgnacji, a po inne sięga się od czasu do czasu, w celu podtrzymania efektów czy po prostu do zadań specjalnych. Wraz z upływem czasu powierzchnia kamienna może ulec zmatowieniu i wtedy idealnie sprawdzają się specyfiki pozwalające na szybkie przywrócenie utraconego blasku. W przypadku posadzek kamiennych do ich mycia poleca się rozcieńczone preparaty, a do stworzenia twardej i połyskującej warstwy ochronnej te bardziej skoncentrowane.